چمران، مردی از دیار مردان مرد

 ایشان علاقه شدیدی به مسائل مذهبی داشت و از 15 سالگی در درس تفسیر آیت‌ا.... طالقانی و دروس منطق و فلسفه شهید مطهری شرکت می‌کرد.

به هنگام تحصیل در دانشکده فنی از اعضای فعال انجمن اسلامی دانشجویان بود و در جریانات ملی شدن صنعت نفت و مبارزات آن فعالانه شرکت جست. در سال 1332 ه.ش با استفاده از بورس تحصیلی دانشجویان ممتاز، جهت ادامه تحصیل عازم آمریکا شد و در دانشگاه کالیفرنیا تحصیلات خود را طی کرد. در همان دانشکده، انجمن اسلامی دانشجویان را بنا نهاد و وقتی که رژیم شاه از فعالیت های اسلامی او در آمریکا مطلع شد بورس وی را قطع کرد. چمران با دریافت ممتازترین درجه علمی که همراه با تحسین بسیاری از صاحبنظران بود، درجه دکترای الکترونیک و فیزیک پلاسما را اخذ کرد.

پس از واقعه 15 خرداد تصمیم به مبارزه مسلحانه با رژیم گرفت و به همین منظور عازم مصر شد و مدت دو سال دوره آموزش های چریکی و جنگ های پارتیزانی را گذراند. چمران با جمال عبدالناصر در مسأله ناسیونالیسم عربی که ناصر به آن دامن می‌زد اختلاف پیدا کرده و پس از فوت وی عازم لبنان شد.

در لبنان، آموزش دوره‌های چریکی به مبارزان ایرانی را آغاز کرد و با کمک امام موسی صدر، ‹‹حرکت المحرومین››‌ و نیز شاخه نظامی آن یعنی ‹‹جنبش امل››‌ را بنیان نهاد. شهید چمران در لبنان حملات بسیاری به مواضع صهیونیزم اشغالگر و نیروهای فالانژ وابسته به این رژیم داشت.

با اوجگیری انقلاب اسلامی شهید چمران با نظر امام به وطن بازگشت و ابتدا به آموزش نخستین گروه از سپاه پاسداران پرداخت. در همان زمان به معاونت نخست وزیر منصوب شد. دکتر چمران پس از بروز غائله پاوه عازم منطقه شد و حماسه ساز کردستان شد. پس از این حماسه از سوی امام (ره) به وزارت دفاع منصوب شد و سپس به نمایندگی امام در شورای عالی دفاع در کنار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای نصب گردید. در انتخاب دوره اول مجلس به عنوان نماینده تهران انتخاب شد اما با شروع جنگ تحمیلی با اجازه امام عازم جبهه‌های جنگ شد و ستاد جنگهای نامنظم را تشکیل داد و اقدامات بسیار مهمی در آن زمان که رکود بر جبهه‌ها حاکم بود انجام داد. در جنگ سوسنگرد مجروح شد اما از پای ننشست و دوباره به جبهه‌ها بازگشت و حماسه‌های بسیاری آفرید . سرانجام در 31 خرداد 1360 در مشهد دهلاویه به آرزوی دیرینش یعنی شهادت و لقاءا... رسید.

 

زندگینامه شهید دکتر مصطفی چمران:

ولادت: 1311 تهران تحصیلات: دکترای الکترونیک و فیزیک پلاسما برخى از فعالیتهاى شاخص: قبل از پیروزى انقلاب اسلامى: شرکت درفعالیتهای مسجد هدایت عضویت درانجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران شرکت درمبارزات سیاسی دوران دکترمصدق از مجلس چهاردهم تا ملی شدن صنعت نفت. پیوستن به نهضت مقاومت ملی پس از مرگ دکترمصدق مبارزه با رژیم شاه درسخت ترین شرایط. تاسیس انجمن اسلامی دانشجویان درآمریکا گذراندن دوره های پارتیزانی وچریکی درمصر درزمان عبدالناصر تعلیم چریک های مبارز ایرانی اعتراض به جمال عبدالناصر درخصوص ناسیونالیسم عربی وملی گرائی افراطی.

هجرت به لبنان وتاسیس سازمان امل به کمک امام موسی صدر مبارزه با فالانژیستها درلبنان پس از پیروزى انقلاب اسلامى: بازگشت به وطن پس از 21 سال هجرت تربیت اولین گروههای پاسداران انقلاب درسعداباد. معاون نخست وزیر درامورانقلاب پیگیری مبارزات با ضد انقلاب درکردستان وآزاد سازی شهرپاوه وسپس کردستان منصوب شدن به وزارت دفاع توسط امام خمینی نمایندگی مجلس شورای اسلامی دراولین دور انتخاب مجلس نماینده امام خمینی درشورای عالی دفاع تشکیل ستاد جنگهای نامنظم دراهواز تشکیل واحد مهندسی فعال برای ستاد جنگهای نامنظم زخمی شدن درحمله مزدوران عراقی به سوسنگرد.

 حضور درهمه جبهه های نبرد وارائه رهنمود. فرماندهی فتح تپه های الله اکبر فتح دهلاویه شهادت: 31 خرداد سال 1360 – دهلاویه شهید دکتر چمران کمی قبل از شهادت درحالیکه شهادت یکی از فرماندهانش را به سایر رزمندگان تبریک وتسلیت می گفت چنین گفت : خدا رستمی را دوست داشت و برد اگر ما را هم دوست داشته باشد، می برد.

روحش شاد، راهش پر رهرو

/ 2 نظر / 14 بازدید
قلاش

سلام رفیق پستت رو خوندم خیلی با حال بود دم شما گرم و نایتان پر اواز[چشمک]

علی صادقا

سلام یادداشت رو خوندم جالب بود موفق باشی.