اسماعیل وجودت را سر ببر

بسم الله الرحمن الرحیم

تقدیم به اهالی شناخت و معرفت به مناسبت عید سعید قربان.
یا ایها الذین آمنو علیکم انفسکم آیه به زبان اشارت بر ذوق اهل ارادت آن است که ای مؤمنان، زینهار، نفس خویش را مقهور و مغلوب دارید، پیش از آنکه او شما را مقهور و مغلوب کند.
آن را به اطاعت خود مشغول کنید، پیش از آنکه او شما را به معصیت مشغول کند.
از یکی از بزرگان اولیاء از این آیت پرسیدند گفت: اگر به اصلاح مفاسد نفس خود مشغول شدی، او هم تو را از اشتغال به گناه(وسوسه) در حق مردم باز میدارد. منصور حلاج به مرید خویش وصیت کرد وگفت: ((نفس را به خود مشغول کن وگرنه او تو را به خود مشغول مشغول کند.))
حضرت امام محمد باقر علیه السلام گوید: طبع نفس آن است که پیوسته با دنیا آرام گیرد و بسوی گناه شتابد و بزه کاری را خرد شمرد و به طاعت کاهلی کند و خودبین و خودپسند باشد و ریا با مردم جوید، که در او هم شرک است هم نفاق.  بایزید بسطامی گفت: اگر خدای متعال در آن جهان مرا گوید که آرزویی کن، من آن خواهم که دستوری دهد تا به دوزخ اندر آیم و این نفس را کیفر دهم که در دنیا از او بسی پیچیدم و رنجیدم و آسیب و آزار دیدم!
مصطفی فرمود: بزرگترین دشمن تو نفس تو است که میان دو پهلوی تو است و چون با هر دشمنی بسازی، از شّر آن ایمن باشی، ولی اگر با نفس خویش بسازی، هلاک شوی. پس اگر در این جهان به کسی نیکی کنی، در آن جهان سپاس بینی و اگر بدی کنی، در آن جهان از تو شکایت کنند، ولی حالت نفس ضد این است: اگر در این سرای راضی نگاه داری، در آن سرای دشمن تو شود و اگر در این سرای بد داری، به آن سرای شکر کند. مصطفی فرمود: یا علی اگر بینی که مردم به عیب جویی یکدگر مشغولند، تو به عیب جویی نفس خویش مشغول باش و چون مردم را بینی که به امور فریبنده دنیا مشغولند، تو به کار دل مشغول باش.
عارفی گوید: دل در نهاد آدمی بر مثال کعبه است و نفس بر مثال مصطبه و هر دو برابر یکدگرند. در شبانه روز نفس امّاره چندین بار شبیخون زند و آن دل چون مصیبت رسیده ای به درگاه عزت متظلّم گردد، هر بار از جناب عظمت بدو خلعت رسد که: ((خداوند را در هر شبانه روز چندین بار در دل بندگان نظر است.))

 

خواجه عبدالله انصاری

/ 17 نظر / 30 بازدید
نمایش نظرات قبلی
آيه هاي زندگي

دوست بزرگوارم سلام وبلاگ زيبا و پر محتوايي داريد برايتان موفقيت و بهروزي رو خواهانم. در انجمنهاي تخصصي آيه هاي زندگي طرحي را راه اندازي کرده ايم تحت عنوان ختم قرآن جهت سلامتي و تعجيل در فرج حضرت بقيه الله (عج) که اميدوارم شما دوست گرامي با شرکت در اين طرح ما را ياري بفرماييد. اگر مايل به فعاليت در سايت به عنوان مدير بوديد لطفا تماس بگيريد. موفق باشيد يا علي

شافی

اعدی عدوک نفسک الذی بین جنبیک مطلب زیبا و بخ جایی بود ممنون سلامت باشی

من

با کلمه "خرد" این نکن

جا مانده

سلام با مطلبی با عنوان : "مجلس امام حسین(ع) . . . سیاسی یا مذهبی ؟" بروزم .

جا مانده

سلام گفت مولا کل ارض کربلا شیعه یعنی غربت و رنج و بلا با مطلبی با عنوان "مجلس امام حسین . . . مذهبی یا سیاسی " بروزم . یا علی

یک باغ انار

سلام. آن جمله ی آخری را نمی شناسم. گفت ما نزدیک تر از رگ گردنیم. کاش بندگان را در شبان روزی نظری به دل باشد.

خسته نباشی رزمنده امیدوارم کردی[گل] کربلای وحیدسرلک یاعلی ع مدد[گل]